Innowacja pedagogiczna 2023/2024

Program innowacji pedagogicznej „Kolorowy świat figur” z wykorzystaniem nowatorskiej

metody Doroty Dziamskiej  "Edukacja przez ruch"

Czas trwania innowacji: od 15 października 2023 r. do 30 maja 2024 r.

Uzasadnienie wprowadzenia innowacji.

Naturalną potrzebą i aktywnością młodego człowieka jest chęć poznawania, ciekawość świata, wiedzy, doświadczanie tego, co istnieje wokół. Potrzeba ta skłania dzieci do poszukiwania, eksperymentowania i eksploracji, sprzyjających odkrywaniu fundamentalnych zasad funkcjonowania świata.

Obserwując zabawę dzieci można dostrzec w ich aktywności różnorodne formy ruchu. W przedstawionej innowacji zaproponowane są metody, które w pełni wykorzystują tę naturalną potrzebę. Dzieci  chętnie biorą udział  w takich zajęciach, którym towarzyszy ruch i muzyka.

System "Edukacji przez ruch" w pełni wykorzystuje dziecięcą spontaniczność, oraz naturalny ruch dzieci, pozwalając jednocześnie nauczycielowi kontrolować przebieg organizowanej sytuacji edukacyjnej.

Inspiracją do wprowadzenia innowacji w naszym przedszkolu jest wyjście naprzeciw potrzebom poznawczym, ruchowym i emocjonalnym dzieci, a poprze to zapewnienie im większych możliwości ich zaspokojenia. W naszym przedszkolu staramy się twórczo wychowywać dzieci, stwarzać sytuacje do doświadczania, działania i uzewnętrzniania swych przeżyć. Każde dziecko traktujemy jak partnera, co sprzyja rozwijaniu silnej otwartej na twórcze poszukiwania osobowości. Dążymy do tego, aby aktywność twórcza dziecka rozwijała się w każdym podejmowanym przez nie działaniu.

Dodatkowymi czynnikami innowacji są:

• potrzeba poszerzenia i urozmaicenia zajęć dla dzieci o nowe,
  • specjalistyczne techniki artystyczne,
  • podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej przedszkola
  • obecność grona dzieci o dużym spektrum zainteresowań i rozwijanie ich możliwości twórczych
  • możliwość zaprezentowania swoich dzieł i wytworów przed szerszą publicznością.
  • Czynniki te realizowane będą poprzez wprowadzenie różnych, profesjonalnych technik plastycznych, pozwalających na ukierunkowanie dynamizmu rozwojowego dzieci i aktualizowanie ich potencjału twórczego. Dzięki tej innowacji, dzieci uczestnicząc w ciekawych zajęciach plastycznych, konstrukcyjnych i dekoratorskich i rozwiną z pomocą nauczyciela drzemiące w nich talenty.

Autorzy innowacji: mgr Joanna Kwiatkowska , mgr Joanna Woszczyna